Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może pytać o PKWiU, gdy od tego zależy opodatkowanie

31 maja 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Jeżeli konkretny przepis podatkowy odwołuje się do klasyfikacji statystycznej jako warunku zastosowania np. obniżonej stawki VAT, to organ interpretacyjny nie może się uchylić od oceny stanowiska wnioskodawcy co do prawidłowości zaklasyfikowania konkretnego towaru (produktu) lub świadczonej usługi.

Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. W prowadzonej działalności produkuje, a następnie sprzedaje kluski na parze. Ich odbiorcami są hurtownie, markety, sklepy wielkopowierzchniowe oraz firmy cateringowe.

Kluski są produkowane w trzech rodzajach: z nadzieniem o smaku czekoladowym, z nadzieniem owocowym oraz bez nadzienia. Każdy z nich jest produktem chłodzonym, pakowanym w atmosferze ochronnej. Kluski na parze są produktami mącznymi, zawierającymi co najmniej 58 proc. mąki (kluski nadziewane), a nawet 63 proc. przy nienadziewanych.

Podatniczka podkreślała, że są to produkty dwuskładnikowe (z nadzieniem owocowym lub czekoladowym), które traktowane są jako słodki, samodzielny posiłek, w procesie produkcyjnym poddany ugotowaniu na parze. Przed spożyciem produkt należy jedynie podgrzać na parze przez okres około trzy minuty. Opisano także dokładnie przebieg procesu produkcji oraz skład klusek na parze nadziewanych oraz bez nadzienia.

W ocenie spółki kluski na parze powinny być sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.14.0 – gotowe posiłki i dania na bazie wyrobów mącznych lub ewentualnie 10.73.11.0 – makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne. Zapytała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10763

Wydanie: 10763

Spis treści
Zamów abonament